Opisy nowości wydawniczych PDF Drukuj Email
środa, 12 października 2005 22:41
TADEUSZ RÓŻEWICZ  -  Wyjście
T. Różewicz ur. w1921 roku jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy, poetów , prozaik, eseista. Po wojnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie  Jagiellońskim. Od 1948 do 1968 roku mieszkał w Gliwicach, potem zamieszkał we Wrocławiu. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę miasta Wrocławia (1973),niemiecką Główną Nagrodę Kulturalną Śląska (1994). Opublikował zbiory poezji : „Niepokój”, „Uśmiechy”, „Regio”, „Poezje”, „Recycling” i inne, dramaty, jak m.in. : „Kartoteka”, „Swiadkowie albo nasza mała stabilizacja i Grupa Laookona”, proza : „Opadły liście z drzew”, „Moja córeczka”, „Echa leśne”. Najnowszy zbiór wierszy „Wejście” był nominowany do nagrody Nike. Zawiera utwory świadczące o przenikliwym zmyśle obserwacji autora., upływie czasu  zabarwione nutą ironii.

JORGE FRANCO  -  Rosario Tijeras
Jorge Franco to pisarz kolumbijski. Urodził się w 1962 roku. Za książkę „Maldito Amor” dostał nagrodę im.Pedro Gomeza Valderramy, a „Mala noche” to powieść , która wygrała konkurs im.Ciudad de Pereira. „Rosario Tijeras” rozeszła się w 25 tys. egzemplarzy w ciągu dwóch dni. Akcja powieści rozgrywa się w Medddellin w Kolumbii w latach osiemdziesiątych. Tam też główna bohaterka , płatna morderczyni Rosario przeżywa romans z dwoma mężczyznami z bogatych rodzin.W tle : wojny gangów , narkotyki i ubóstwo.

OBYCZAJE W POLSCE   -  od średniowiecza do czasów współczesnych
Jest to pierwsze na rynku wydawniczym kompendium wiedzy o obyczajach w Polsce  od średniowiecza po współczesność. Uwzględnia różnice chronologiczne, regionalne, stanowe i wyznaniowe. Opisuje obyczaje do życia publicznego, dwworskiego, prywatnego i religijnego na tle historii kultury Europy. Zawiera odniesienia do obyczajowości mniejszości narodowych : żydowskiej, litewskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Książkę autorzy polecają zwłaszcza studentom historii, kulturoznawstwa, filologii polskiej i tym wszystkim, których interesuje historia obyczajów w Polsce.

DANILO KIS  - Grobowiec dla Borysa Dawidowicza
Autor Grobowca.... to współczesny pisarz serbski. Jest autorem m.in. „Lekcji anatomii”, „Encyklopedii umarłych”, „Homo poeticus”, „Klepsydry”. „Grobowiec dla Borysa Dawidowicza” to utwór o historii i komunistycznym totalitaryzmie. Opowiada o ironii i okrucieństwie ludzkich losów i o piekle świata, z którego wybawienie wiedzie przez śmierć. „Prawda i zmyślenie, historia i legenda stapiają się w olśniewającą, szlachetną prozę. Moim zdaniem najlepsza książka Danilo Kisa” - t ak pisze Andrzej Stasiuk.

Poprawiony: środa, 12 października 2005 22:58