Historia Ratusza
Historia Ratusza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Biblioteka ZÄ…bkowice   
czwartek, 28 lipca 2005 14:14
    Pierwsza wiarygodna informacja, mówiÄ…ca poÅ›rednio o zÄ…bkowickim ratuszu, pochodzi z dnia 1 IX 1345 r. Jest to dokument kupna-sprzedaży Å‚aw miÄ™snych, poÅ‚ożonych przed ratuszem. Z dokumentu z 1386 r. dowiadujemy siÄ™, że ratusz byÅ‚ budowlÄ… murowanÄ… z wieżą, pod którÄ… znajdowaÅ‚o siÄ™ wiÄ™zienie. W okresie wojen husyckich ratusz zostaÅ‚ spalony. Wkrótce zostaÅ‚ odbudowany i ponownie ucierpiaÅ‚ podczas walk miast Å›lÄ…skich z Jerzym z Podiebradów. ZostaÅ‚ ponownie odbudowany, a w 1531 r. ustawiono przed nim prÄ™gierz. Już w nastÄ™pnym roku ratusz prawdopodobnie spÅ‚onÄ…Å‚, bowiem z 1533 r. pochodzi informacja zanotowana w kronice Koblitza, mówiÄ…ca o zakoÅ„czeniu budowy nowego ratusza. Prace budowlane prowadziÅ‚ mistrz kamieniarski z KÅ‚odzka Wenzel Toller. Wzniesienie nowej siedziby wÅ‚adz miejskich zbiegÅ‚o siÄ™ z wykupieniem wójtostwa z rÄ…k Gregora von Reichenbacha ze Stoszowic. InteresujÄ…ce sÄ… okolicznoÅ›ci tego wydarzenia. Książę Karol I zaprosiÅ‚ Reichenbacha do zamku na ucztÄ™ i gdy biesiadnicy już nieco wypili namówiÅ‚ goÅ›cia do sprzedaży i szybko kazaÅ‚ mu wypÅ‚acić 200 talarów. ByÅ‚a to tylko część zapÅ‚aty, za którÄ… książę staÅ‚ siÄ™ zapewne tylko wÅ‚aÅ›cicielem domu należącego do wójtostwa. Wkrótce jednak z powodu braku gotówki sprzedaÅ‚ go Balthasarowi Motschelnitz von Polgsen, który w nim zamieszkaÅ‚. W ciÄ…gu 3 lat zÄ…bkowickie cechy zebraÅ‚y niezbÄ™dnÄ… sumÄ™, jej wysokość nie jest znana, i zawarÅ‚y transakcjÄ™. W dniu 4 VII 1536 r. synowie Karola I, Henryk II i Jan potwierdzili, że Gregor von Reichenbach sprzedaÅ‚ radzie ZÄ…bkowic tamtejsze wójtostwo wraz z czynszami z Å‚aźni, Å‚aw miÄ™snych, chlebowych i szewskich oraz wszystkimi przynależnoÅ›ciami oprócz lasu w pobliżu MikoÅ‚ajowa.

    W 1535 r. w podziemiach ratusza powstaÅ‚a Piwnica Åšwidnicka i wzniesiono maÅ‚Ä… wieżę. Ówczesny ratusz posiadaÅ‚ dwie wieże: dzwonniczÄ… z zegarem oraz nieco niższÄ… mieszczÄ…cÄ… miejskie wiÄ™zienie. Piwnica Åšwidnicka nie byÅ‚a chÄ™tnie odwiedzana przez mieszczan i w 1569 r. ulegÅ‚a likwidacji, a jej pomieszczenia zajęło miejskie wiÄ™zienie.

 
Image
Adelbert Woelfl, Stary ratusz (MNW, nr inw. Nm XIX 1149)
Image
Nowy ratusz (MNW, nr inw. Nm XIX 1151)

 Image
Adelbert Woelfl, Stary ratusz

W 1593 r, na wieży zamontowano zegar sÅ‚oneczny, a trzy lata później przed ratuszem wzniesiono wagÄ™ miejskÄ…. W 1618 r. podwyższono wieżę ratuszowÄ…, która osiÄ…gnęła 33 m wysokoÅ›ci. Ratusz spÅ‚onÄ…Å‚ w 1632 r. podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudowano go dopiero w 1661 r., kiedy to poÅ‚ożono nowy dach, podwyższono wieżę i pokryto jÄ… miedzianym heÅ‚mem oraz zamontowano nowy, mechaniczny zegar. Wieża osiÄ…gnęła wówczas wysokość 72 m, takÄ… samÄ… jak obecnie. Kolejny remont ratusza miaÅ‚ miejsce w 1718 r. w zwiÄ…zku z uderzeniem pioruna w wieżę. Wymieniono wówczas jej dach, zniszczony zegar i pozÅ‚acanÄ… puszkÄ™. Ponownie dokonano remontu w 1799 r. Przeprowadzono wówczas renowacjÄ™ heÅ‚mu wieży, zdjÄ™to i ponownie pozÅ‚ocono puszkÄ™ oraz umieszczono w niej w trzech blaszanych kapsuÅ‚ach stare dokumenty, monety i pamiÄ…tki zwiÄ…zane z ratuszem. W 1817 r. rozebrano pochodzÄ…cÄ… z 1534 r. „wieżę biednego grzesznika”, w której mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ wiÄ™zienie miejskie. Ratusz byÅ‚ wówczas w zÅ‚ym stanie technicznym z powodu przeciekania dachu.

Image
Friedrich Bernhard Werner, Widok ratusza wraz z blokiem Å›ródrynkowym (wg Topographia, s. 561)
 
    Fakt ten wymusiÅ‚ na wÅ‚adzach miejskich remont i przebudowÄ™ górnej części ratusza, którÄ… wykonaÅ‚ wedÅ‚ug wÅ‚asnych planów mistrz murarski Grosser w latach 1827-1828. Ratusz uzyskaÅ‚ wówczas klasycystycznÄ… fasadÄ™.
Prace kosztowaÅ‚y 2093 talary. Po zakoÅ„czeniu prac budowlanych wyposażono wnÄ™trze w nowe meble. W tym czasie przebudowano również i na nowo urzÄ…dzono piwnicÄ™ ratuszowÄ…, w której I V 1828 r. otwarto najlepszÄ… w mieÅ›cie restauracjÄ™.

    Ratusz przestaÅ‚ istnieć w wyniku pożaru miasta, który wybuchÅ‚ 24 IV 1858 r. i w ciÄ…gu kilku godzin strawiÅ‚ niemal caÅ‚e miasto. SpÅ‚onęło wówczas miejskie archiwum, mieszczÄ…ce siÄ™ na drugim piÄ™trze ratusza, które liczyÅ‚o 336 tomów akt. O drugiej w nocy runęła z Å‚oskotem wieża ratuszowa. Jej resztki, z uwagi na niebezpieczeÅ„stwo zawalenia siÄ™, zostaÅ‚y wysadzone 4 maja przez oddziaÅ‚ artylerii sprowadzony specjalnie w tym celu ze Srebrnej Góry. Ogromne iloÅ›ci gruzu powstaÅ‚e ze zniszczonego miasta wywożono poza jego teren, m.in. utworzono sztucznÄ… skarpÄ™ przy dzisiejszej ulicy MÅ‚ynarskiej. WÅ‚adze miejskie musiaÅ‚y znaleźć dla siebie nowÄ… siedzibÄ™, którÄ… staÅ‚ siÄ™ budynek naprzeciw zamku, który później byÅ‚ siedzibÄ… ewangelickiego zakÅ‚adu „Tabecnstift"'. PrzebywaÅ‚y tam do 19 XII 1859 r., gdy przeniosÅ‚y siÄ™ na dzisiejszÄ… ul. Armii Krajowej nr 39, gdzie funkcjonowaÅ‚y do 30 IX 1864 r., kiedy to powróciÅ‚y do ratusza.

    Jedynym pomieszczeniem, które przetrwaÅ‚o pożar, byÅ‚a piwnica ratuszowa. Po umocnieniu jej sklepienia, .szybko wznowiono dziaÅ‚alność restauracji. Jednym z najważniejszych zadaÅ„ dla wÅ‚adz miejskich staÅ‚a siÄ™ odbudowa ratusza. WywoÅ‚aÅ‚a ona spór pomiÄ™dzy magistratem, a radÄ… miejska. Radni uważali, że na miejscu spalonego ratusza należy wznieść nowÄ…, piÄ™knÄ… budowlÄ™ bÄ™dÄ…cÄ… wizytówkÄ… miasta i wzorem dla przyszÅ‚ych pokoleÅ„. Burmistrz Studemund i jego zwolennicy byli zdania, że w obliczu tragedii, jaka przydarzyÅ‚a siÄ™ miastu, jest wiele pilniejszych zadaÅ„ i zaproponowali budowÄ™ prostego niewielkiego budynku z przylegajÄ…cÄ… do niego szkoÅ‚Ä…. W tym celu zamówili nawet u znanego architekta i budowniczego zamku w KamieÅ„cu ZÄ…bkowickim projekt ratusza. Projekt Martiusa, majÄ…cy kosztować w realizacji 25 000 talarów, nie zyskaÅ‚ uznania radnych. W rezultacie zwyciężyÅ‚o ich zdanie i zarzÄ…d miasta otrzymaÅ‚ polecenie przystÄ…pienia do realizacji nowego, okazaÅ‚ego budynku ratusza. Projekt zlecono znanemu wrocÅ‚awskiemu architektowi Alexisowi Langerowi, który wykonaÅ‚ go w latach 1860-1861. MiaÅ‚ to być budynek w stylu neogotyckim, z wysokÄ… na 72 m wieżą na wzór podobnych późnogotyckich ratuszy póÅ‚nocno-zachodnich Niemiec, a koszt jego budowy miaÅ‚ wynieść 44 500 talarów. W celu zgromadzenia tak dużej sumy wÅ‚adze miasta wybiÅ‚y miedziany medal pamiÄ…tkowy z wizerunkiem ratusza przed i po pożarze, który byÅ‚ sprzedawany w caÅ‚ych Niemczech.

 

Image Image
Medal upamiętniający odbudowę ratusza (fot. MD).

 

     Prace budowlane rozpoczęły siÄ™ w 1862 r. i byÅ‚y prowadzone przez mistrza murarskiego Kassnera. 27 IX 1863 r. osadzono na wieży koronÄ™, gwiazdÄ™ i chorÄ…giewkÄ™, 4 X 1864 r. wmurowano ostatni kamieÅ„, którym byÅ‚ podest przed gÅ‚ównymi schodami do budynku. Uroczyste wprowadzenie wÅ‚adz miejskich do nowego ratusza nastÄ…piÅ‚o 21 V 1865 r. Po II wojnie Å›wiatowej ratusz zÄ…bkowicki przestaÅ‚ peÅ‚nić rolÄ™, dla której go zbudowano. SiedzibÄ… wÅ‚adz miejskich jest obecnie budynek przy ulicy 1 Maja nr 15. W ratuszu znajduje siÄ™ obecnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy ZÄ…bkowice im. KsiÄ™gi Henrykowskiej na parterze i UrzÄ…d Stanu Cywilnego gmin ZÄ…bkowice i Stoszowice na piÄ™trze. Ten ostatni zajmuje reprezentacyjne pomieszczenia użytkowane niegdyÅ› przez burmistrza, magistrat i radÄ™ miejskÄ…. Ostatnio ratusz byÅ‚ remontowany w latach 1992-1996.

    NajsÅ‚awniejszym wydarzeniem w powojennej historii ratusza byÅ‚o odnalezienie w nim obrazu Michaela Willmanna „Obnażenie z szat”. StaÅ‚o siÄ™ to w lipcu 1993 r., gdy ekipa remontowa otworzyÅ‚a drzwi do nieużywanej komórki o wymiarach 3x3 m, która znajduje siÄ™ pomiÄ™dzy strychem a wieżą. Nikt do niej nie zaglÄ…daÅ‚ z powodu braku klucza, który wedÅ‚ug miejscowej tradycji byÅ‚ spowodowany faktem, że pomieszczenie to w latach pięćdziesiÄ…tych użytkowaÅ‚ UrzÄ…d BezpieczeÅ„stwa do obserwowania miasta. Po otwarciu drzwi znaleziono wewnÄ…trz niesamowicie zakurzonÄ… rupieciarniÄ™, a w kÄ…cie zwiniÄ™ty w rulon obraz. We wrzeÅ›niu 1993 r. zawieziono go do Muzeum Narodowego we WrocÅ‚awiu, gdzie rozpoznano jego autora. „Obnażenie z szat” jest jednym z czterech obrazów, które Willmann namalowaÅ‚ okoÅ‚o 1678 r. na zlecenie opata krzeszowskich cystersów Bernarda Rossy. Opat zamówiÅ‚ je do dekoracji jednej z 32 stacji wzniesionej przez niego Drogi Krzyżowej.

Image
Michael Willmann "Obnażenie z szat" (fot. wbe)
 
    Po sekularyzacji opactwa w 1810 r. trafiÅ‚y one do Gabinetu Sztuki i StarożytnoÅ›ci przy Uniwersytecie WrocÅ‚awskim, a najpóźniej w 1926 r. weszÅ‚y do zbiorów ÅšlÄ…skiego Muzeum Sztuk PiÄ™knych we WrocÅ‚awiu. W 1942 r. zostaÅ‚y wywiezione do skÅ‚adnicy dzieÅ‚ sztuki w KamieÅ„cu ZÄ…bkowickim, a po ostatniej wojnie trzy obrazy znalazÅ‚y siÄ™ w Muzeum Narodowym w Warszawie, natomiast „Obnażenie z szat” uznano za zaginione. Odkryty w ratuszu obraz byÅ‚ zniszczony w okoÅ‚o 40%. ByÅ‚y na nim Å›lady zÅ‚ożenia na czworo, odciÄ™ta zostaÅ‚a górna część pÅ‚ótna wieÅ„czÄ…ca póÅ‚Å‚ukiem obraz, na której byÅ‚o namalowane niebo, gaÅ‚Ä™zie drzew i postacie amorków. Obraz miaÅ‚ wymiary 1,8x1,8 m. Burmistrz ZÄ…bkowic zaproponowaÅ‚ Muzeum Narodowemu we WrocÅ‚awiu kupno pÅ‚ótna za 2 mld starych zÅ‚otych, ale dyrektor placówki odpowiedziaÅ‚ mu, że to zbyt wysoka suma. Miasto sfinansowaÅ‚o renowacjÄ™ obrazu w Pracowni Konserwacji Zabytków Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie. ZÅ‚oconÄ… ramÄ™ wykonaÅ‚a prywatna firma konserwatorska z WrocÅ‚awia. NastÄ™pnie obraz wróciÅ‚ do ZÄ…bkowic i w kwietniu 1999 r. zostaÅ‚ zawieszony w ratuszowej Sali Åšlubów

Image
Ratusz obecnie (fot. wbe)

źródÅ‚o: Marcin Dziedzic, Jerzy OrganiÅ›ciak "ZÄ…bkowickie opowieÅ›ci  cz.2. Zabytki
ZÄ…bkowic ÅšlÄ…skich"   ZÄ…bkowice Åšl . 2000



Poprawiony: wtorek, 23 sierpnia 2005 09:58
 






poÅ›ciel | Fotograf ZÄ…bkowice | Historia | Noclegi Wroc³aw | Szafy Na Wymiar Warszawa | Przeprowadzki Wroc³aw
tonery do drukarek gdańsk