Szyfr Szekspira - recenzja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Biblioteka Ząbkowice   
wtorek, 06 stycznia 2009 12:05

ImageSzyfr Szekspira”, historyczny thriller autorstwa amerykańskiej pisarki Jennifer Lee Carrell był tematem dyskusji grudniowego spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Muszę powiedzieć, że nie byłem przychylnie nastawiony do kolejnej książki mającej w tytule słowo 'szyfr', 'kod' czy 'łamigłówka'. Z przyjemnością stwierdzam, że się myliłem. Aczkolwiek musicie przyznać, że angielski tytuł "Interred With Their Bones" (coś koło "Pogrzebani z ich kośćmi") jest o wiele bardziej zachęcający. O czym więc opowiada ta debiutancka powieść? Kate Stanley dostaje propozycje wyreżyserowania "Hamleta" w teatrze Globe, w Londynie. W międzyczasie jej przyjaciółka Roz składa jej nieoczekiwaną wizytę. Umawiają się na spotkanie, które jednak nigdy się nie odbywa.

Roz zostaje zamordowana. Brzmi znajomo? Na tym jednak akcja się nie kończy. Mało tego, mogę powiedzieć, że do końca książki nie znajdziemy ani jednego nudnego momentu. Może nie jest to książka na najwyższym poziomie, ale potrafi w niektórych momentach zaskoczyć. Spodoba Ci się, lub nie, warto ją przeczytać chociażby, dlatego, że możemy się dużo dowiedzieć o Szekspirze i czasach, w których żył. W powieści wykorzystanych jest, bowiem spora ilość faktów historycznych. Czasy teraźniejsze przeplatają się z intrygami z dalekiej przeszłości. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że cała opowieść jest zawiła. Zbyt zawiła, żeby bez większych problemów wszystko zrozumieć. Ale dzięki temu możemy po pewnym czasie wrócić do tej książki, aby spróbować ogarnąć wszystkie wątki przedstawione przez autorkę.  

Przemek P.

Poprawiony: wtorek, 06 stycznia 2009 12:07
 






pościel | Fotograf Ząbkowice |
tonery do drukarek gdańsk