Książka na lato PDF Drukuj Email
ImageImage

Suskind Patrick: Pachnidło

- powieść sensacyjno-przygodowa umiejscowiona w XVIII-wiecznym Paryżu

• genialny karzeł pragnie wydestylować perfumy z zapachu dziewicy

• wielki bestseller- w kinach film na podstawie powieści

Jan Baptysta Grenouille, dziwaczny karzeł o niespotykanym zmyśle węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Owładnięty idee fixe, by stworzyć wonność nad wonnościami z dziewiczego kobiecego ciała, postanawia znaleźć dziewczynę o idealnym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię... Sugestywna panorama XVIII-wiecznego Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci.

Steel Danielle: Kochanie

• romans obyczajowy

• bohaterka szuka szczęścia, dążąc do niezależności

• przełamywanie stereotypów o roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie

Po śmierci ojca młodziutka Bettina Daniels zostaje bez grosza przy duszy. Szukając własnego miejsca u boku kolejnych mężów, nie zamierza jednak ograniczać się do roli pani domu i być „dodatkiem” do mężczyzny. Upór w połączeniu z talentem przynoszą efekty, choć trudno żyć wbrew obyczajowym schematom i przesądom.

Głowacki Janusz: Pięć i pół

• cztery dramaty wybitnego pisarza, nieobecne w żadnej innej edycji na rynku

• Antygona w Nowym Jorku”, „Kopciuch”, „Czarta siostra”, „Polowanie na karaluchy”

• wnikliwa obserwacja rzeczywistości, zgryźliwy humor, groteska

Najsłynniejsze sztuki teatralne Głowackiego, odnoszące sukcesy w kraju i za granicą. Błyskotliwe, ironiczne i uniwersalne w wymowie, bez względu na to, czy dzieją się w czasach PRL, w posowieckiej Rosji, czy Nowym Jorku. „Antygona...” została uznana przez „Time” za jeden z dziesięciu najlepszych dramatów świata 1993 roku. W dopełnieniu scenariusz filmu „Choinka strachu”.

Bereś Witold, Burnetko Krzysztof: Kapuściński: nie ogarniam świata

• obszerne wywiady z Ryszardem Kapuścińskim, w tym ostatni, niegdzie nie publikowany

• zdjęcia z domowego archiwum

• dokładne, rozbudowane kalendarium życia i twórczości

Książka, ukończona już po śmierci pisarza, zawiera teksty mało znanych rozmów prowadzonych z Ryszardem Kapuścińskim przez Witold Beresia i Krzysztofa Burnetkę, częściowo publikowane w „Tygodniku Powszechnym” w latach 1991-2001. Wraz z komentarzami i wspomnieniami autorów stanowi podsumowanie dwudziestu lat od upadku komunizmu i analizuje największe problemy, jakie mogą trapić świat w najbliższej przyszłości.

Dominguez Carlos Maria: Dom z papieru

• thriller i zarazem gra literacka

• historia bibliofila, przywiedzionego do obłędu przez własną kolekcję

• zagadka, czarny humor i błyskotliwy hołd złożony literaturze

Bluma, profesorka literatury z Cambridge, z tomikiem poezji w ręku ginie w wypadku. Jej następca znajduje egzemplarz „Smugi cienia” Conrada, odesłany Blumie z dalekiego Urugwaju. Książka jest dziwnie zniszczona i...oblepiona cementem. Trop wiedzie do Ameryki Południowej, gdzie mieszka pewien sławny bibliofil, który z książek wybudował sobie dom.

Poprawiony: piątek, 06 lipca 2007 12:29