60-lecie Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach PDF Drukuj Email
czwartek, 21 czerwca 2007 17:25
Image19 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl. świętowała 60-lecie swego istnienia. Od 51 lat mieści się w centralnym punkcie miasta – w zabytkowym ratuszu. Impreza jubileuszowa, która odbyła się w Sali Konferencyjnej Starostwa, zgromadziła liczne grono gości. Obecni byli wicestarosta Tadeusz Cymbała, burmistrz Ząbkowic Krzysztof Kotowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Burnat, radni, dyrektorzy bibliotek publicznych z Dzierżoniowa, Kłodzka, Świdnicy, Pieszyc oraz powiatu ząbkowickiego. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy instytucji kultury i placówek oświatowych oraz wiele innych osób związanych z biblioteką.

Obchody jubileuszowe rozpoczął wykład dr Ireny Boreckiej nt. „Przemiany charakteru pracy w bibliotece – stan obecny i przyszłość”. Następnie dyrektor Krystyna Buchwald przedstawiła historię biblioteki poprzedzoną prezentacją multimedialną.

Podczas uroczystości wręczono przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis:

Krystynie Buchwald   – dyrektorowi Biblioteki w Ząbkowicach Śl.

Elżbiecie Horowskiej – pracownicy Biblioteki Pedagogicznej,

Urszuli Pawlaczek     –  pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie

Aktu dekoracji dokonała dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego Aleksandra Lisek.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uhonorował ponadto Książnicę Ząbkowicką oraz Biblioteki w Bardzie i Kamieńcu Ząbk. medalami „W Dowód Uznania”  za zasługi dla bibliotekarstwa.

Medal „W Dowód Uznania” otrzymały również trzy pracownice bibliotek z powiatu : Jadwiga Rogowska z Barda, Irena Skoczylas z Ciepłowód , Danuta Zakowicz-Kiełbasiewicz z Kamieńca Ząbk. Medale wręczał  członek Zarządu Głównego SBP Ryszard Turkiewicz.

Przewodnicząca Oddziału SBP Grażyna Bilska wręczyła listy gratulacyjne z okazji okrągłych rocznic pracy bibliotekarskiej : Teresie Adamczyk, Jolancie Gabrysz i Jadwidze Puszkiewicz-Worek z biblioteki w Ząbkowicach Śl.

Uczestnicy uroczystego spotkania mieli również możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy „60 lat minęło – Ząbkowicka Książnica w kilku odsłonach”. Z okazji jubileuszu wydano publikację prezentującą historię i dzień dzisiejszy biblioteki. Sponsorem publikacji był Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śl.

Na ręce dyrektor Krystyny Buchwald przekazano od zaproszonych gości  wiele życzeń, gratulacji i upominków,  m.in. laptop od burmistrza i odtwarzacz DVD od starosty.

W krótkim programie artystycznym wystąpił utalentowany uczeń Gimnazjum nr 2 , zdobywca wielu nagród krajowych i zagranicznych Konrad Kratiuk. Następnie rozpoczęła się część nieoficjalna, podczas której wzniesiono  uroczysty toast i rozpoczęły się koleżeńskie pogawędki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w galerii.

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2007 15:04