X Narodowe Czytanie PDF Drukuj Email
niedziela, 12 września 2021 10:42

IMG 5594Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz panią Heleną Kozłowską – emerytowanym pedagogiem i aktorem Teatru Miejskiego, przyłączyła się 4 września do Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie.

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Lekturą jubileuszową X edycji Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm, gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka a przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imieniu uczciwości i sprawiedliwości karze potępić zło. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.

Po odczytaniu fragmentów zostały rozdane egzemplarze czytanej lektury, na których umieszczono pamiątkowy stempel.

Poprawiony: niedziela, 12 września 2021 10:47