Konkurs Wiedzy o Czechach i Polsce PDF Drukuj Email

konkursu  Wiedzy o Czechach i Polsce
o puchar Konsula Generalnego Republiki Czeskiej w Polsce
puchar Konsula Generalnego RP w Pradze

Temat konkursu :  Życie i działalność Jana Husa (1370 – 1415).   Wojny husyckie w Czechach i na Śląsku (1418 -1437).

I.  Organizator :

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl.
  2. Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

II . Założenia i cele :

1. Aktywizacja uczniów szkół średnich , podnoszenie ogólnego poziomu wiedzy na temat historii Polski i Czech, szczególnie historii wspólnych kontaktów.
  2. Bliższe poznanie terenów pogranicza czeskiego, zabytków, miast, obiektów turystycznych oraz ciekawych ludzi związanych z tym regionem.
  3. Nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodzieżą i wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami w rejonie przygranicznym.

III .  Uczestnictwo :

1. Uczniowie wszystkich szkół średnich . Przygotowują się samodzielnie. Maksymalna ilość uczestników z jednej szkoły nie może przekraczać 3 osób.
  2. Dyrekcja szkół  średnich lub wytypowani nauczyciele zapoznają uczniów z celami i założeniami konkursu. Zgłoszą również kandydatów do sekretariatu  Konkursu Wiedzy o Czechach i  Polsce.

IV .  Zakres problematyki :

1. Działalność Jana Husa w okresie praskim (1393-1412) i na wygnaniu.
  2. Poglądy Jana Husa na stosunki panujące w  Kościele i sposoby ich zmiany.
  3. Sobór w Konstancji i śmierć Jana Husa (1415r.)
  4. Główne nurty i podziały w ruchu husyckim (Jan Žižka, Jan Żelivski, Prokop Wielki).
  5. Przebieg wojen husyckich  na terenie Czech (ważniejsze bitwy i potyczki).
  6. Najazdy husyckie na Śląsk (postawa książąt śląskich wobec husytyzmu, ważniejsze potyczki).
  7. Skutki działalności husytów dla Czech, Śląska i kościoła katolickiego.

V.  Forma konkursu.

Będzie się składał z dwóch części:

1. Test pisemny eliminacyjny składający się z 60 pytań zamkniętych. Na jego rozwiązanie  uczestnicy mają 45 minut. W wyniku testu kwalifikacyjnego zostanie wyłonionych 10 finalistów z Polski i 3 finalistów z Czech . W przypadku uzyskania przez uczniów jednakowej ilości punktów przeprowadza się dogrywkę pisemną, aż do wyłonienia wyżej wymienionej liczby finalistów.
  2. Finał –test finałowy składający się z 30 pytań otwartych i zamkniętych.

O ostatecznej kolejności finalistów decyduje suma punktów z obu testów. Punkty   zdobyte w eliminacjach są wliczane do punktacji końcowej./

VI . Ocena :

Oceniać będzie jury powołane przez organizatora.

VII .  Nagrody.

Dla wszystkich finalistów nagrody rzeczowe i książkowe, dla szkoły , z której pochodzi zwycięzca - puchar.

VIII . Terminarz

1. Do 05 października 2009 r.  zgłoszenia  do sekretariatu konkursu listy kandydatów.

A d r e s :
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
57-200 Ząbkowice Śl.
tel/fax 074 815-15-35    e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Osoba odpowiedzialna : Teresa Adamczyk

2. Eliminacje wstępne i finał odbędą się 13 października 2009r.  o godz. 9.00 w Gimnazjum nr 1  w Ząbkowicach Śl. ul. Powstańców Warszawy 8b

Literatura :

1. Maleczyńska E. : Ruch husycki w Czechach i Polsce,, KIW 1959
  2. Husa V. : Historia Czechosłowacji, Praga 1967
  3. Heck R. , Orzechowski M. : Historia Czechosłowacji, 1969
  4. Paner A.: Jan Hus, 2002
  5. Korta W. : Historia Śląska do 1763 roku, W-wa 2003
  6. Popiołek K.: Śląskie dzieje, W-wa - Kraków 1976
  7. Boras Z. : Książęta piastowscy Śląska, wyd. „Śląsk” Katowice 1978r.

Poprawiony: czwartek, 03 września 2009 23:37